KAMU PERSONEL ALIMI

Jandarma Korucu Alımı Yapılacak: İlk İlan Başvuru Duyurusu Geldi 2022

Korucu alımları geldi. İlk duyurunun ardından diğer iller için de koruma alımı yapılması bekleniyor. Korucu alımı Silvan Kaymakamlığı tarafından görevlendirilir. Köy korucularının il ve ilçe jandarma kadrolarına şartları taşıyan adaylar arasından seçileceği açıklandı. Bir ilçede görevlendirilen korucu alımı başvurularının başlayacağı, diğer illerin de alım yapması beklenmektedir.. Bu korucu alımının ayrıntıları haberimizde..

KORUCU ALIMI

Finans7’de yer alan habere göre: Yayınlanan korucu alımı ilanına baktığımızda adayların kadın ve erkek adaylar arasından yapılacağı görüldü. Başvuru genel şartları şu şekilde:

– T.C. vatandaşı ve erkek olmak,

– Askerlik hizmetini yapmış olmak,

– 40 yaşından küçük olmak, (Başvuru az olması durumunda 50 yaşa çıkarılır)

– Okuryazar olmak (Mezuniyet şartı şehirlere göre değişmektedir. Baız iller en az ilkokul mezunu alım yapıyor)

– Kamu haklarından mahkûm bulunmamak,

– 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 216’ncı maddesinin 1’inci fıkrasında yazılı; halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme suçlarından mahkûm olmamak,

– Taksirli suçlar ve aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsa bile devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, uyuşturucu almak ve satmak, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklamak, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak,

– 3713 sayılı terörle mücadele kanununda sayılan terör suçlarına katılmamış ve bu konuda hüküm giymemiş olmak,

– Kan davasına karışmamış ve bu konuda hüküm giymemiş olmak,

– Hâlihazırda görevlendirileceği köyde ikamet etmek,

– Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek seviyede hastalığı, sakatlığı veya akıl hastalığı bulunmamak,

– Siyasi parti üyesi olmamak,

BİR İL İÇİN YAYINLANDI SIRA DİĞER İLLERDE

Söz konusu işçi alımı bir ilçe için yayınlandı. Diyarbakır Silvan için yayınlanan ilandan sonra diğer iller için de ilanlar gelmeye başlayabilir.

Başa dön tuşu